Save money making your own sandwich bread?

This post is about a side of home bread baking that I’ve not spoken to many people about: cost.

If you dip into the bread baking section of social media you’ll be amazed by the artisan works of edible art. Professionals and amateurs alike post photos of loaves beautifully decorated with ivy patterns or artistic folds; videos show time-lapse views of skilled dough shaping and loaf preparation.

I appreciate those skills, and continue to try to learn them, but this post isn’t about that. This post is about home baking loaves of sandwich bread to support a family, and how much that costs, with probably more detail than is necessary.

My backstory and detailed cost breakdown will follow, but here’s the point:

Baking loaves of wide-pan wheat-white-oat bread myself cost us up to $3.80, lasting a week and a little longer.

Buying bread ran us $3.57 per week, but could be up to $5.57 without cheap bread options. (I’ll explain.)

Continue reading “Save money making your own sandwich bread?”